Spustitelný příznak

13.12.2010 14:34

 

IconsPage/exec.png V Linuxu mají všechny soubory možnost mít nastavený spustitelný příznak. Tento příznak rozhoduje, zda daný soubor lze či nelze spustit. Díky této ochraně je velice těžké si některý soubor spustit omylem. Taktéž vás velice účinně chrání před viry, protože případný záškodnický program nestačí jen stáhnout z internetu, ale před spuštěním ho musíte i označit spustitelným příznakem. Tento přístup má tedy mnoho výhod. Samozřejmě, začátečníkovi, který o něm neví, může způsobit těžkosti. Pokud jste si tedy např. z Internetu stáhli soubor, který chcete spustit (může to být třeba hra, která není ve výchozích Ubuntu zdrojích), je nutné na něm nejprve nastavit spustitelný příznak.

 

Nastavení spustitelného příznaku

 

 

Graficky

 

Využijeme výchozího správce souborů Nautilus. Najděte si daný soubor (na ploše či kdekoliv jinde), klikněte na něj pravým tlačítkem, z kontextové nabídky zvolte Vlastnosti a na kartě Oprávnění zaškrtněte Povolit spouštění souboru jako programu. Toť vše, nyní už můžete soubor spustit.

spustitelny-priznak.png

 

V příkazovém řádku

 

Druhou možností je využít Terminálu. Otevřeme si Terminál, přesuneme se do adresáře s daným souborem, a napíšeme příkaz:

chmod +x 

 

Toť vše, nyní už můžete soubor spustit.

  • Terminal-chmod.png

Na obrázku je vidět, že soubor prvně nebyl spustitelný (vypisoval se šedě), a po příslušném příkazu již spustitelný je (vypisuje se zeleně).

 

Spuštění souboru

 

 

Graficky

 

Využijeme výchozího správce souborů Nautilus. Najděte si daný soubor (označený spustitelným příznakem), a dvakrát na něj poklepejte (nebo ho označte a dejte Enter). Z uvedené nabídky vyberte Spustit (pokud je to nějaká aplikace), nebo Spustit v Terminálu (pokud je to typicky nějaký instalační soubor). U instalačních a podobných souborů je lepší spouštět jej v Terminálu, protože tam může zobrazovat nějaké důležité informace, nebo se i vás na něco ptát.

  • Nautilus-run-file.png

 

V příkazovém řádku

 

Druhou možností je využít Terminálu. Otevřeme si Terminál, přesuneme se do adresáře s daným souborem, a napíšeme příkaz:

./

 

Je to opravdu tečka lomeno jméno_souboru. Znamená to, že z aktuálního adresáře chcete spustit soubor daného jména. Pro pokročilé uživatele je tento způsob spouštění lepší, protože se vám hned po skončení programu nezavře Terminál, tudíž si tam můžete přečíst případné podstatné informace, které mohl program vypsat.

Terminal-run-file.png

Zdroj: wiki.ubuntu.cz