GNOME Do

11.12.2010 22:34

icon.png GNOME Do je jednoduchá aplikace, která slouží k rychlému spouštění nainstalovaných programů. Je zamýšlena jako náhrada klasického spouštěcího dialogu dostupného přes Alt+F2.

IconsPage/plugin.png Funkce programu je možné pomocí zásuvných modulů rozšířit např. o kalkulačku, otevírání záložek z webového prohlížeče, ovládání hudebního přehrávače a mnoho dalších funkcí. Na výběr je několik témat vzhledu, nebo je možné přepnout GNOME Do do podoby tzv. Docku.

gnomedo.png dock.png

 

Instalace

 

IconsPage/editor.png GNOME Do je ve zdrojích od vydání Ubuntu 8.04. Pro starší vydání nebo pokud chcete mít stále nejnovější verzi přidejte jeden z následujících zdrojů dle verze Ubuntu:

  • deb https://ppa.launchpad.net/do-core/ppa/ubuntu jaunty main #GNOME Do (Ubuntu 9.04)
    deb https://ppa.launchpad.net/do-core/ppa/ubuntu intrepid main #GNOME Do (Ubuntu 8.10)
    deb https://ppa.launchpad.net/do-core/ppa/ubuntu hardy main #GNOME Do (Ubuntu 8.04)

IconsPage/identity.png Tento repozitář je z důvodu vyšší bezpečnosti podepsán GPG klíčem 77558DD0, přidejte si ho mezi důvěryhodné například příkazem

  • sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 77558DD0

IconsPage/apt.png Poté nainstalujte balíky gnome-do a gnome-do-plugins.

 

 

Použití

IconsPage/navigate.png Program spustíte pomocí nabídky Aplikace → Příslušenství → GNOME Do, případně příkazem gnome-do.

IconsPage/keys.png Okno GNOME Do vyvoláte stisknutím klávesové zkratky Super + mezerník (klávesa Super má na většině klávesnic logo Microsoft Windows). Poté začněte psát třeba jméno programu, který chcete spustit, stačí jen první písmeno a GNOME Do již nabízí možnou variantu. Přidáváním dalších písmen výsledek zpřesníte, nebo můžete další varianty prolistovat kurzorovými klávesami. Dokonce je možné začít zadávat řetězce, které se nacházejí uprostřed hledaného názvu - zadáte fox a GNOME Do nejspíše nabídne Firefox, a nakonec ani nevadí, když nějaké písmeno vynacháte - zapomenete např. jak se přesně jmenuje ten klon Firefoxu v Ubuntu a napíšete sitoko - GNOME Do inteligentně nabídne Shiretoko. Pomocí klávesy Tab je možné přepnout do druhého pole a vybrat jinou akci, než kterou Do nabízí jako výchozí k nelezené položce (například u složky její otevření nebo otevření v Terminálu). Pokud jste nalezli, co potřebujete, stisknete ENTER pro spuštění akce. Důležité je, že GNOME Do se učí, a po chvíli používání vám bude nabízet možnosti v pořadí podle toho, jak často je používáte. Pak již na většinu nejpoužívanějších akcí stačí jedno, nebo dvě písmena. Jak bylo zmíněno, krom vyhledávání v programech, umí GNOME Do vyhledávat pomocí pluginů, které si v nastavení aktivujete, i ve složkách a souborech, emailech, Google dokumentech, posílat složky s hudebními soubory Rhythmboxu k přehrání a mnoho dalšího. Je nutno podotknout, že třeba plugin "Files and Folders" nemá neomezenou kapacitu indexu a tak je nutno počítat s omezením na 3000 položek.

 

Výhody

 

  • graficky pěkně zpracované, skinovatelné apod.
  • lehce nastavitelné

 

Nevýhody

 

  • náročnější na systémové prostředky
  • obsahuje mono knihovny

 

Zdroj: wiki.ubuntu.cz