Co je Ubuntu?

13.11.2010 11:24

 

  • Ubuntu je komunitně vyvíjený operační systém vhodný pro laptopy, osobní počítače, notebooky i servery. Ať už jej používáte doma nebo v práci, Ubuntu pravděpodobně obsahuje všechny aplikace, které budete potřebovat: od textového editoru a e-mailového klienta přes řadu her až po nejrůznější programátorské nástroje.
  • Ubuntu je a vždy bude zdarma. Neplatíte žádné poplatky, nevyplňujete žádné licenční klíče. Můžete si jej legálně stáhnout, používat a sdílet se svými přáteli, rodinou, spolužáky či kolegy z práce.

 

                

         

  • Uveřejňujeme nové vydání pro osobní počítače a servery každých šest měsíců.
  • Ubuntu se zakládá na linuxovém jádře a je od základu navrženo s ohledem na bezpečnost, díky čemuž se minimalizuje riziko zavirování nebo jiného narušení počítače. Pro každou verzi Ubuntu jsou vydávány bezpečnostní aktualizace zdarma po dobu alespoň 18 měsíců. Asi jednou za dva roky bývá vydána verze dlouhodobé podpory (LTS), s níž získáváte tříletou podporu pro osobní počítač a pětiletou pro server. Aktualizace na nové vydání Ubuntu jsou a vždy budou zdarma.
  • Většina věcí, které potřebujete, je na jediném CD, které poskytuje kompletní pracovní prostředí. Několik tisíc dalších programů, pokrývajících nejrůznější činnosti, je možné nainstalovat z internetu. Díky správci balíků je jejich instalace velmi snadná. Tento program se také stará o to, abyste měli k dispozici nejnovější verzi daného programu.
  • Ubuntu lze spustit z CD, aniž by bylo nutné cokoli instalovat - to vám umožňuje jej rychle a jednoduše vyzkoušet. Pokud se rozhodnete Ubuntu nainstalovat na pevný disk, provede vás instalací grafický průvodce v osmi krocích. Standardní instalace by měla trvat do 25 minut. Jakmile je systém nainstalován, je připraven k práci.
  • Na serveru získáte pouze přesně to, co potřebujete k nastartování a provozování serveru. Tato verze neobsahuje grafické rozhraní, můžete jej ale snadno doinstalovat z internetu.
  • S verzí pro mini-notebooky můžete pohodlně pracovat i na velmi malých displejích a využívat možnosti těchto počítačů na maximum.

 

       
  

 

Zdroj: www.ubuntu.cz